Kiedy można odpalać fajerwerki?

Najczęściej pokazy sztucznych ogni i petardy obserwujemy w noc Sylwestrową. Pokazy pirotechniczne jednak organizowane są również i przy innych okazjach. Coraz częściej młode pary urozmaicają swoje wesele właśnie taką atrakcją. Tanie fajerwerki można puszczać z okazji jubileuszu, urodzin czy koncertów. Czy jednak każdy, bez jakichkolwiek pozwoleń może na własną rękę zorganizować pokaz pirotechniki? Czy można kupić fajerwerki w sklepie i po zmroku odpalić je pod własnym domem bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek przykrych konsekwencji?
Legalność pokazów pirotechnicznych i innych
Używanie materiałów pirotechnicznych – sztucznych ogni, jest w większości polskich miast zakazane, za wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku. W tą szczególną noc z 31 grudnia na 1 stycznia nie są wymagane jakiekolwiek zezwolenia, aby oddawać się pirotechnicznym pasjom. Niemniej, jeśli chcemy postrzelać petardy także z innych okazji, musimy zainteresować się przepisami z tym związanymi. Nawet wypuszczając w niebo tzw. chińskie lampiony, organizator pokazu musi uzyskać zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.
Zezwolenie konieczne
Jeśli poza Sylwestrem i Nowym Rokiem chcemy zorganizować pokaz pirotechniczny czy choćby wystrzelić w niebo jedną, symboliczną petardę na cześć jubilata czy Młodej Pary podczas wesela, musimy mieć zezwolenie. Takie zasady dotyczą również firm profesjonalnie zajmujących się pirotechniką. Zezwolenie wydawane jest przez Prezydenta Miasta lub władze gminy. Aby uzyskać zezwolenie trzeba spełnić warunki, m.in. podać krótki opis, ilość i rodzaj użytych materiałów pirotechnicznych, złożyć oznaczenie wyrobu i ksero instrukcji obsługi materiałów pirotechnicznych, a także szkic sytuacyjny miejsca pokazów z oznaczeniem odległości od obiektów i miejsc przeznaczonych dla publiczności. Zezwolenie jest nieodpłatne.
Organizacja pokazów sztucznych ogni podlega pod przepisy kodeksu wykroczeń. Art. 51 tegoż kodeksu wskazuje, że takie działania mogą być uwzględnione jako czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Za odpalanie sztucznych ogni bez wymaganego zezwolenia grozi mandat w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu.

Tags:

This entry was posted on Thursday, October 2nd, 2014 at 10:43 You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.