W roku 2010 z rynku nieruchomości został wykluczony rynek wtórny. To znaczy jeszcze do końca wykluczony nie został, lecz już wiadomo, że nowe projekty zmian projekty zmian zakładają wyłączenie z programu dopłat do kredytów do mieszkań rynku wtórnego na trzy lata. Z tego wynika, że Skarb Państwa będzie umożliwiał  otrzymanie dopłat do spłaty części odsetek od kredytu tylko tym osobom, które zdecydują się na zakup nowego mieszkania lub budowę nowego, własnego domu. Z tego jasno wynika, że tych dopłat będzie mniej, ponieważ osoby, przeważnie osoby, które stać na zakup nowiutkiego mieszkania od developera czy na budowę nowego domu, nie potrzebują dofinansowania.
Nie jest także tajemnicą, że większość osób korzystająca z dopłat państwowych czy chociażby z  programu „Rodzina na Swoim” lub kupowała na kredyty pozabankowe dla osób w bik (Kredyty-biznes.pl) mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku, gdy państwo ma zamiar finansować zakup jedynie nowych nieruchomości, uczestnictwo w programie czy korzystanie z dofinansowania jest nieopłacalne.
Jednak ktoś będzie miał z tego korzyści i pożytek, a mianowicie deweloperzy. Dzięki temu, że zostali wzięci pod uwagę w programach dopłat, stworzono im ogromną szansę na zwiększenie sprzedaży.
A zatem osoby, które będą chciały kupić mieszkanie będą mogły zdecydować się na nowy lokal, z możliwością dopłaty (o ile spełnią warunki do jej otrzymania) lub kupią tańsze mieszkanie z rynku wtórnego, lecz bez dopłat ze Skarbu Państwa.
Jednak przy rynku pierwotnym większego znaczenia nabiera cena oraz metraż mieszkania, zatem deweloperzy będą musieli dostosować swoje inwestycje do zmian rządowych.