Turystyka kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem – czynnym czy biernym, to już mniej istotne i związane bardziej z gustami turysty. Kiedy turystyka dopiero zaczęła się rozwijać i nabierać podobnej postaci do tej dzisiejszej, jeździliśmy w miejsce znane i lubiane, a niekiedy jakoby wskazane przez opinię publiczną lub popularne forum turystyczne.

Na przykład w Polsce była to najczęściej Bułgaria, w Europie Zachodniej południowe wybrzeże Francji czy Hiszpania, w USA – meksykańskie Acapulco czy Hawaje. Urosły nam stereotypy. Na długo zakorzeniły się w zwyczajach, nikt nie myślał w Polsce o wycieczkach na Zachód – albo inaczej, niektórzy myśleli, ale mogli jechać tylko nieliczni. Z kolei nikt o zdrowych zmysłach nie jechał z Europy Zachodniej do krajów socjalistycznych. A tylko wyjątki próbowały poznać inne kontynenty, a wśród nich kraje, które do dziś budzą respekt, a czasem i strach. Minęło kilka dekad, otworzyły się kolejne okna na świat, zniesiono granice, coraz mniej państw wymaga wiz wjazdowych na swoje tereny, jednak szereg krajów pozostaje w strefie, którą nie każdy odważy się odwiedzić na przy pierwszej lepszej okazji. Najczęściej są to państwa określane potocznie „Trzecim Światem” i nie wiele pisze o nich także niejedno forum turystyczne z tanimi wycieczkami (Globforum.pl). Potocznie, bo tak naprawdę niekiedy coraz lepiej i szybciej się rozwijające, a w niektórych zestawieniach figurujące obok zupełnie inaczej postrzeganych krajów – choćby Polski.

Pojęcie „Trzeciego Świata” może było słuszne we wspomnianych latach, owianych stereotypami, kiedy afrykańskie kraje wyglądały zgoła inaczej niż dziś i pojęcie „dzikie” było dość trafne, państwa Azji Południowo-Wschodniej uchodziły za jedne z najniebezpieczniejszych, widziane głównie przez pryzmat wojny wietnamskiej, a cała Ameryka Środkowa i Południowa kojarzyła nam się z narkotykami, slumsami i dzikimi plemionami zamieszkującymi Amazonię. Są w dzisiejszych opiniach nadal takie uwagi co do tych krajów, jednak powszechna cywilizacja i globalizacja świata spowodowała olbrzymi progres na przestrzeni lat i turystyka w tych krajach zaczyna się rozwijać.

[Total: 0   Average: 0/5]

Leave a Reply