Chcą zaciągnąć zobowiązanie finansowe w banku trzeba posiadać tak zwaną zdolność kredytową. Na jej podstawie bank wyliczy nam ile to kredytu na zakup mieszkania czy samochodu chociażby możemy od owej instytucji otrzymać. Na zdolność kredytową wpływ ma nie tylko nasze wynagrodzenie, które bądź co bądź powinno być wysokie, ale i fakt na jakiej podstawie je otrzymujemy.

Najbardziej premiowana dla banku jest umowa o pracę na czas nieokreślony szczególnie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne na kupno mieszkania w Szczecinie (Polbanki.pl). Najgorzej mają przedsiębiorcy, którzy muszą wykazać swoje dochody. Jednakże osoby, które świadczą usługi w tak zwanych wolnych zawodach, gdzie nigdy nie wiadomo ilu klientów będą w stanie w ciągu miesiąca przyjąć, ilu skorzysta z ich usług – dla nich banki tworzą odrębne oferty. O kim mowa? Chociażby o architektach czy prawnikach. Na zdolność kredytową wpływa również ilość osób znajdująca się w gospodarstwie domowym. Jeśli jesteśmy singlami, to cały dochód przeznaczony jest tylko an nasz użytek, jeśli natomiast mamy dziecko, to wówczas dzielony jest już na dwie osoby.

Tym samym zdolność do zaciągnięcia zobowiązania finansowego zmniejsza się, kwota jaką potencjalnie moglibyśmy z banku otrzymać z pewnością będzie niższa. Bank podczas obliczania zdolności kredytowej pod uwagę bierze również to czy kredytobiorca posiada już jakieś zobowiązania, spłaca raty pożyczki na telewizor czy kanapę do salonu. Jeśli już nie jest nimi związany, a raty płacił w terminie to może pochwalić się pozytywną historią kredytową – a to jest premiowane. Jeśli natomiast jest w trakcie spłaty, wówczas jego zdolność kredytowa będzie niższa.